| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 10 | $27.79 | $277.9 |
| 25 | $27.25 | $681.25 |
| 50 | $26.71 | $1335.5 |
| 100 | $26.16 | $2616.0 |
| 250 | $25.62 | $6405.0 |
| 500 | $25.08 | $12540.0 |
Features
Practical 15L backpack made from recycled ocean ripstop polyester with 210D RPET lining
Durable ripstop weave adds strength for everyday carrying
External side pockets hold drink bottles up to 750ml
Zippered main compartment and front pocket
Recycled ocean plastic woven label
Materials
| Outer Shell | Recycled Ocean Plastic Polyester |
| Lining | RPET |
Branding Options
| Screen Print | 180mm x 130mm |
| Colourflex Transfer | 180mm x 130mm |
| Faux Embroidery | 180mm x 130mm |
| DigiFlex Transfer | 180mm x 130mm |
| Embroidery | 80mm circle |
Additional Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Capacity | 15L |
| Front Pocket Dimensions | H 32cm x W 21cm |
| Drink Bottle Holder | Yes |
| Care Label | Yes |
| Country of Origin | China |











