| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 250 | $1.08 | $270.0 |
| 500 | $1.06 | $530.0 |
| 1000 | $1.05 | $1050.0 |
| 2500 | $1.03 | $2575.0 |
| 5000 | $1.02 | $5100.0 |
| 10000 | $1.0 | $10000.0 |
Features
Retractable recycled aluminium ballpoint pen
1mm nib ball pen refill with 1200m of black Dokumental ink
Soft-touch rubberised finish barrel with shiny chrome trim
Optional pen sleeve available at an additional cost
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Branding Options
| Laser Engraving | Pen - 60mm x 6mm |
| Direct Digital | Pen - 60mm x 5mm |
Additional Specifications
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Rubberised |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |





