| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 250 | $1.11 | $277.5 |
| 500 | $1.09 | $545.0 |
| 1000 | $1.08 | $1080.0 |
| 2500 | $1.06 | $2650.0 |
| 5000 | $1.05 | $5250.0 |
| 10000 | $1.03 | $10300.0 |
Features
Retractable recycled aluminium ballpoint pen with stylus
1200m of black Dokumental ink
Matte finish barrel with shiny chrome trim
Optional pen sleeve available
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Silicone |
Branding Options
| Pad Print | 45mm x 6mm |
| Rotary Screen Print | 45mm x 12mm (one colour) |
| Laser Engraving | 45mm x 6mm |
Additional Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matt painted |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |

