| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $11.29 | $282.25 |
| 50 | $11.08 | $554.0 |
| 100 | $10.86 | $1086.0 |
| 250 | $10.65 | $2662.5 |
| 500 | $10.43 | $5215.0 |
| 1000 | $10.22 | $10220.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) Omega notebook with a PU-finished hard cover
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
Matching elastic closure and bookmark ribbon
Retractable ballpoint pen with matte lacquered recycled aluminium barrel
800m of black Dokumental ink
Optional belly band available at an additional cost
Presentation: Pen and Notebook are colour matched in natural gift box
Materials
| Notebook Cover | Polyurethane (PU) |
| Pages | Offset Paper |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front - 115mm x 190mm (one colour) | Notebook - Back - 90mm x 190mm (one colour) |
| Direct Digital | Notebook - Front - 120mm x 190mm |
| Foil Printing | Notebook - Front - 70mm x 55mm |
| Pad Print | Pen - Position D & E - 60mm x 7mm |
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 65mm x 12mm |
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 80mm x 7mm |
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
Additional Specifications
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquered |
| Trim | Matte Silver |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |









