| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $11.36 | $284.0 |
| 50 | $11.13 | $556.5 |
| 100 | $10.91 | $1091.0 |
| 250 | $10.68 | $2670.0 |
| 500 | $10.45 | $5225.0 |
| 1000 | $10.22 | $10220.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) Sugarcane paper notebook with hard kraft cover
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
Elastic closure band and pen loop
Retractable ballpoint pen with kraft paper barrel and shiny chrome trim
1200m of black Dokumental ink
Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Materials
| Notebook Cover | FSC Certified Kraft Paper | Cardboard |
| Pages | Sugarcane Paper |
| Barrel | Kraft Paper |
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front - 100mm x 170mm (one colour) | Notebook - Back - 80mm x 170mm (one colour) |
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 60mm x 7mm |
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 65mm x 12mm (one colour) |
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 75mm x 6mm |
Additional Specifications
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Cream |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Edges | Squared |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
| Page Design | Lined |
| Pen Holder | Elastic Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |









