| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $12.65 | $316.25 |
| 50 | $12.39 | $619.5 |
| 100 | $12.13 | $1213.0 |
| 250 | $11.88 | $2970.0 |
| 500 | $11.62 | $5810.0 |
| 1000 | $11.36 | $11360.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with contrasting rPET trim
80 leaves (160 pages) of 90gsm lined natural paper
Cover and paper made from 80% sugarcane waste
Push-action ballpoint pen with a matte recycled ABS barrel and bamboo pusher
1000m of black Dokumental ink
Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Materials
| Cover | Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard |
| Pages | Sugarcane Paper |
| Barrel | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Clip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Bamboo |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front & Back - 85mm x 185mm (one colour) |
| Pad Print | Pen - 60mm x 6mm | Pen - 25mm x 5mm |
| Rotary Screen Print | Pen - 60mm x 13mm |
| Direct Digital | Pen - 60mm x 5mm |
Additional Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Natural |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 90gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |









