| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $13.12 | $328.0 |
| 50 | $12.91 | $645.5 |
| 100 | $12.69 | $1269.0 |
| 250 | $12.48 | $3120.0 |
| 500 | $12.26 | $6130.0 |
| 1000 | $12.05 | $12050.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with natural cork finish
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
Elastic closure band and bookmark ribbon
Retractable ballpoint pen with a natural cork barrel and soft-touch grip
1000m of black Dokumental ink
Optional belly band available at an additional cost
Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Materials
| Cover | Cork |
| Pages | Offset Paper |
| Barrel | Cork |
| Grip | Cork |
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - 120mm x 190mm (one colour) |
| Laser Engraving | Notebook - 100mm x 100mm |
| Direct Digital | Notebook - 120mm x 190mm |
| Digital Packaging Print | Notebook - 120mm x 190mm |
| Laser Engraving | Pen - Pen - Positions D & E - 60mm &7mm |
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 60mm x 7mm |
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
Additional Specifications
| Cover Type | Hard |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Black |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |









