| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $7.9 | $197.5 |
| 50 | $7.18 | $359.0 |
| 100 | $7.06 | $706.0 |
| 250 | $6.95 | $1737.5 |
| 500 | $6.83 | $3415.0 |
| 1000 | $6.72 | $6720.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) notebook with PU finished hard cover
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
Matching elastic closure band, bookmark ribbon and pen loop
Retractable ballpoint pen with lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
1200m of black Dokumental ink
Optional belly band available at an additional cost
Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
| Pages | Offset Paper |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front - 120mm x 190mm (one colour) | Notebook - Back - 100mm x 190mm |
| Direct Digital | Notebook - 102mm x 190mm |
| Debossing | Notebook - 115mm x 90mm |
| Debossing XL | Notebook - 115mm x 180mm |
| Foil Printing | Notebook - 70mm x 55mm |
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 45mm x 12mm (one colour) |
| Laser Engraving | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
Additional Specifications
| Cover Type | Hard |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Pen Holder | Loop |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | Country Of Origin |









