| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $8.25 | $206.25 |
| 50 | $7.68 | $384.0 |
| 100 | $7.56 | $756.0 |
| 250 | $7.45 | $1862.5 |
| 500 | $7.33 | $3665.0 |
| 1000 | $7.22 | $7220.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook made from recycled materials
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined natural paper
Matching elastic closure band, bookmark ribbon and pen loop
Retractable ballpoint pen with lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
800m of black Dokumental ink
Optional belly band available at an additional cost
Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Materials
| Cover | Recycled Polyurethane (PU) |
| Pages | Recycled Paper |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front or Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front or Back - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front - 118mm x 65mm (one colour) | Notebook - Back - 98mm x 65mm |
| Direct Digital | Notebook - Front - 118mm x 65mm |
| Debossing | Notebook- Front - 108mm x 50mm | Notebook - Back - 93mm x 50mm |
| Foil Printing | Notebook - Front - 70mm x 55mm |
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
| Screen Print | Pen - Position A - 50mm x 12mm |
| Laser Engraving | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
Additional Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Pen Holder | Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |









