| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $8.1 | $202.5 |
| 50 | $7.46 | $373.0 |
| 100 | $7.35 | $735.0 |
| 250 | $7.23 | $1807.5 |
| 500 | $7.12 | $3560.0 |
| 1000 | $7.01 | $7010.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) soft cover notebook with a soft leather-look PU finish
80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
Matching bookmark ribbon
Retractable ballpoint pen with recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
800m of black Dokumental ink
Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
| Pages | Offset Paper |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Aluminium (Rubberised) |
| Clip | Iron |
| Tip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Branding Options
| Pad Print | Noteboook - 55mm x 55mm | Notebook - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - 90mm x 140mm (one colour) |
| Thermo Debossing | Notebook - 110mm x 90mm |
| Thermo Debossing XL | Notebook - 110mm x 180mm |
| Foil Printing | Notebook - 70mm x 55mm |
| Pad Print | Pen - Position D & E - 45mm x 7mm |
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 45mm x 12mm |
| Laser Engraving | Pen - Position D & E - 45mm x 6mm |
Additional Specifications
| Cover Type | Soft |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Squared |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |







