| Qty | Unit Price | Total |
|---|---|---|
| 25 | $11.22 | $280.5 |
| 50 | $11.01 | $550.5 |
| 100 | $10.79 | $1079.0 |
| 250 | $10.58 | $2645.0 |
| 500 | $10.36 | $5180.0 |
| 1000 | $10.15 | $10150.0 |
Features
Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with PU finish
80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
Matching elastic closure and bookmark ribbon
Retractable ballpoint pen with soft-touch rubberised finish and shiny chrome trim
1200m of black Dokumental ink
Optional belly band available at an additional cost
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
| Pages | Offset Paper |
| Gift Box | Kraft |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Branding Options
| Pad Print | Noteboook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
| Screen Print | Notebook - Front - 115mm x 190mm (one colour) | Notebook - Back - 90mm x 190mm (one colour) |
| Direct Digital | Notebook - Front - 120mm x 190mm |
| Foil Printing | Notebook - Front - 70mm x 55mm |
| Laser Engraving | Pen - 60mm x 6mm |
| Direct Digital | Pen - 60mm x 5mm |
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
Additional Specifications
| Cover Type | Hard |
| Hard | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | White |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Rubberised |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |







